تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن
اگر می‌خواهید برای معرفی کسب و کار خود ویدئوهای متحرک بسازید، احتمالاً از خودتان سؤال کرده اید: تفاوت بین انیمیشن و موشن گرافیک چیست ؟ این اصطلاحات غالباً به جای هم استفاده می‌شوند و تمایز آنها به صورت سیاه و سفید نیست.اما موشن گرافیک ، نوعی انیمیشن است. در آن ، طراحی گرافیکِ اشیاء حرکتی را توصیف می‌کند، انیمیشن مثل یک چتر کل تصاویر در حال حرکت را پوشش می‌دهد . موشن گرافیک به حرکت عناصر و اجزاء گرافیکی تمرکز دارد و از جنبه داستان گویی کمتری نسبت به انیمیشن برخوردار است. خوب است بدانیم که موشن گرافیک حالت خاصی از انیمیشن است.

موشن گرافی چیست؟

موشن گرافیک ، جان‌بخشی به اجزا و عناصر طراحی گرافیکی است بدون اینکه روایت خاصی را دنبال کند و در سال های اخیر برای معرفی و رونق بخشی کسب و کارها و امور تجاری استفاده می‌شود. آیا می‌خواهید میله‌های نمودار شما برای انتقال بهتر مفهوم و مسئله حرکت کنند، مثلا شروع به بالا رفتن کنند؟ اینموشن گرافی است.آیا می‌خواهید لوگوی وب سایت شما بچرخد؟ اینفوموشن گرافیک است.آیا می‌خواهید شخصیت ها را زنده کنید تا به افسانه‌های دوران کودکی زندگی‌تان برگردید؟ این در واقع موشن گرافیک نیست. یک انیمیشن کاملاً متفاوت است که شرکت های بزرگی در این زمینه در حال فعالیت هستند

وجه تمایز موشن گرافیک و انیمیشن

دقت کنید رسالت و هدف این دو باهم متفاوت است اگرچه موشن گرافیک زیر مجموعه‌ای از انیمیشن است ولی با شناخت بیشتر این دو، بهتر خواهید توانست موارد استفاده آنها را از هم تشخیص دهید.  
جنبه داستانی مسئله
اینکه “داستانی” برای گفتن وجود داشته باشد یا نه؛یک عامل تعیین کننده مهم در تصمیم گیری درباره اینکه آیا با موشن گرافیک سر وکار دارید یا سایر انواع انیمیشن، است. معمولا موشن گرافیک از روایت داستانی کمتری نسبت به سایر انیمیشن‌ها مثلا کارتون برخوردار است. ما از موشن گرافیک استفاده می‌کنیم تا یک سناریو خلاقانه برای مثلا فروش بیشتر، معرفی کسب و کار، کاهش پیچیدگی مسئله به کمک ابزارهای بصری و ساده سازی مفاهیم انتزاعی به کمک حرکت اشیاء و موارد مشابه طراحی و تولید کنیم.
جنبه حرکتی اجزا
موشن گرافیک مجموعه‌ای از اشکال، اشیاء یا متن در حال حرکت هستند ولی حرکت‌های به طور پیوسته نیست. بلکه حرکت عناصر طراحی، به منظور شفاف سازی مسئله و انتقال بهتر مفاهیم است. انیمیشن‌ها-خصوصا انواع موشن گرافیک سه بعدی با خلق فریم‌های پیوسته همراه‌اند، که در آن اجزا داستان به طور پیوسته و ظریف در حال خلق لحظه‌های داستانی‌اند در حالی که موشن گرافیک نسبت به انیمیشن از جنبه حرکتی کمتری برخوردار است و حرکت صرفا برای انتقال بهتر مفاهیم استفاده می‌شود.
هزینه و زمان تولید
انیمیشن‌ها نسبت به موشن گرافیک ، طولانی‌ترند. و این طولانی بودن به دلیل جنبه داستانی و روایی است که در انیمیشن‌ها قویا دنبال می‌شود. گاها دیده می‌شود که مدت زمان ‌اجرای یک انیمیشن، یک الی دو ساعت و شاید بیشتر باشد. ولی موشن گرافیک ها کوتاهند و معمولا در حد چند دقیقه هستند و حتی زیر یک دقیقه‌ای هم ساخته می‌شوند. در نتیجه تعرفه موشن گرافیک ساخت کمتری نسبت به انیمیشن دارند.
سبک بصری
سبک بصری موشن گرافیک با توجه به کاربرد آن در صنعت و تجارت و کوتاه بودن مدت زمان اجرا، برای طیف گسترده‌ای از مردم جذاب است. موشن گرافیک ، به حرکت درآوردن اشیاء و اشکال و هم‌چنین متن برای انتقال منظور خود به مخاطب است و به خوبی توانسته متن را با سایر ابزارهای بصری ترکیب کند در قبل از آن در انیمشین به این شکل وجود نداشته است. کارتون ممکن است برای یک تجارت رسمی خیلی کودکانه باشد. اما موشن گرافیک می‌تواند از آن یک سبک زیبا و سرگرم کننده خلق کرده و آن را در مباحث بالغ‌تر به کار گیرد. مهم نیست در چه صنعتی فعالیت دارید، موشن گرافیک می‌تواند پیام شما را جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر بیان کند.  

جمع بندی

در مقاله تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن پردیس شگفت پارس جنوب به مهم‌ترین وجه تمایز موشن گرافیک و انیمشین پرداختیم. درک اینکه رسالت و هدف این دو باه متفاوت است، تا حد زیادی راه را برای نحوه استفاده از آن روشن خواهد کرد. موشن گرافیک ، حالت خاصی از انیمشین است که برای انتقال بهترِ مفاهیم دشوار و پیچیده به شکل ساده رواج پیدا کرد. از جنبه روایتی کمتری نسبت به انیمیشن برخوردار است و بیشتر در صنعت و تجارت و شرح داده‌های ریاضی و آماری به مخاطب استفاده می‌شود. مدت زمان و هزینه ساخت کمتری دارد و یک ترکیب عالی از حرکت اشیاء و اشکال در کنار متن‌های توضیحی را به وجود آورده است.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *